Poćetna / Novosti / Nemci u neverici, za šta se Srbija priprema: Opet časovi vojne službe i odbrane u školama!?

Nemci u neverici, za šta se Srbija priprema: Opet časovi vojne službe i odbrane u školama!?

U Srbiji se razgovara o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka i najavljuje školski predmet Osnovi sistema odbrane, čija će nastava započeti intoniranjem državne himne. Da li se Srbija oseća nesigurno u svom okruženju?

Srpski ministar odbrane Nebojša Stefanović izjavio je 7. februara da će odluka o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka u Srbiji biti doneta do septembra ili oktobra ove godine. Dva dana kasnije, Ministarstvo odbrane saopštilo je da su u toku pripreme za uvođenje školskog predmeta Osnovi sistema odbrane Republike Srbije. Biće fakultativnog tipa i namijenjen je učenicima trećih i četvrtih razreda srednjih škola.

Ko god se odluči za ovu temu – koju su učenici u Srbiji poslednji put imali u školama pre trideset godina – naučiće nešto o tome kako funkcioniše vojska, kao i “važne stvari koje se tiču ​​tradicije i istorije naše vojske”, objasnio je Stefanović. Dodao je da će časovi posvećeni odbrani započeti intoniranjem himne Srbije i da je cilj ojačati patriotski duh i identifikovati mlade sa svojom zemljom, piše Deutsche Welle.

Početkom godine Aleksandar Vučić je najavio i mogućnost ponovnog uvođenja obaveznog vojnog roka koji je u Srbiji ukinut 2011. godine. Postoje argumenti za i protiv, rekao je tadašnji predsednik Srbije. “Stvari koje su za: ovo će podići neka mjesta, demografska središta. Na tim mjestima bismo gradili ili obnavljali barake, gdje bi bilo koja vrsta ekonomske aktivnosti doprinijela daljem ekonomskom razvoju ovih mjesta. I taj potez bi značajno poboljšao našu borbenu gotovost “, rekao je Vučić.

Raspoloženje građana

Tom prilikom „Istinomer“ je podsetio da je Vučić 2017. godine izjavio da je dobro imati profesionalnu vojsku i da ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka nije realno, iako bi to voleo „veliki deo“ građana Srbije.

Od tada, prema istraživanju Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) u septembru i oktobru 2020. godine, raspoloženje građana Srbije nije se mnogo promenilo. “Gotovo tri četvrtine građana smatra da je neophodno ponovno uvesti obavezno služenje vojnog roka. Međutim, kao glavne razloge za povratak na obavezno služenje vojnog roka građani ističu red i disciplinu među mladima (63%) i tradiciju (20%). Stiče se utisak da građani služenje vojnog roka ne doživljavaju kao sredstvo odbrambene politike, već kao neku vrstu obrazovne institucije “, navodi se u izveštaju BCBP.

Koji su bili ključni razlozi da Ministarstvo obrane odluči preispitati obavezno služenje vojnog roka? Koliko se ljudi u Srbiji prijavilo za dobrovoljno služenje vojnog roka u poslednje tri godine? Koliko profesionalaca vojske u Srbiji svake godine napusti vojsku i zašto? Ovo su neka od pitanja koja je DW poslao Ministarstvu odbrane, ali do objave ovog teksta odgovor nije stigao.

Sigurnosni izazovi?

Sa kojim se novim bezbednosnim rizicima suočava Srbija, pa je li vojna obaveza neophodna za povećanje nacionalne bezbednosti? To je pitanje koje BCBP postavlja u svom izvještaju, pozivajući se na činjenicu da su neke zemlje odlučile ponovno uvesti obavezno služenje vojnog roka nakon što su procijenile da se suočavaju s vanjskim prijetnjama.

“U Evropi se percepcija sigurnosnih prijetnji promijenila od izbijanja sukoba u Ukrajini i aneksije Krima 2014. godine”, rekao je BCSP. “Nakon toga došlo je do buđenja rasprave o vojnom roku u mnogim evropskim zemljama, a neke zemlje, poput same Ukrajine, kao i Švedske i Litvanije, učinile su to u posljednjih nekoliko godina.”

Istraživač BCBP Marija Ignjatijević ponovila je to 11. februara u emisiji RTS-a, u kojoj je bio i ministar Stefanović. Međutim, nije dobila odgovor na pitanje koji su, kada je u pitanju sigurnost, razlozi za razmatranje takvog pitanja kao što je uvođenje obaveznog služenja vojnog roka.

Ministar Stefanović istakao je kao jedan od ključnih razloga za moguće uvođenje obaveznog vojnog roka (koji bi, rekao je ministar, godišnje koštao osam milijardi dinara) da se Srbija odlučila da bude vojno neutralna zemlja i da joj zato treba jaka vojska sa dovoljno kapaciteta za sve njegove misije. “Vojska nije ovdje samo da bi se borila. Jedna od njegovih misija je pomoć civilnim strukturama, na primjer u slučaju vanrednih situacija “, rekao je Stefanović.

Smanjivanje broja vojnika

Delimičan odgovor na pitanje zašto je moguće ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka nalazi se u podacima kojima raspolaže BCBP: u poslednjih sedam godina samo 11.000 ljudi prijavilo se za dobrovoljno služenje vojnog roka, dok 1.600 profesionalaca napušta vojsku svake godine.

Ministarstvo odbrane Srbije najavljuje vojnu obuku rezervista na 15 dana. To je demagoški potez bez praktične vrijednosti, kažu neki analitičari. Jer, koliko i šta se može naučiti za 15 dana vojne obuke?

Ipak, upitno je hoće li obvezno služenje vojnog roka riješiti probleme s kojima se sada suočava vojska. “Na primjer, javnost takođe govori o nedostatku pilota ili vozača tenkova, a upravljanje borbenim vozilima tipičan je primjer zadatka u kojem vojni obveznici neće moći zamijeniti profesionalce”, rekao je BCSP.

Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na pitanje DW iz razloga zbog kojih profesionalci napuštaju vojsku. Izgleda da je to posljedica niskih plata i vrlo loših uslova rada. “Nedostatak vojnika dodatno je prouzrokovao pogoršanje ugleda svakog člana, jer su obaveze i aktivnosti ostale iste, a broj izvršitelja se smanjivao, pa smo došli u situaciju da su angažirani čak i podoficiri i mlađi oficiri u vojnom poslu, od stražarske službe do čišćenja kruga barake i slično “, rekao je izvor koji je ranije bio u vojsci novinaru” Vremena “Davoru Lukaču.

U analizi BCBP pod nazivom „Zašto ljudi napuštaju odbrambeni sistem“ iz marta 2020. godine navodi se da su 2019. godine povećane zarade profesionalnim vojnim licima, ali i da je Vojni sindikat Srbije kritikovao ovu meru zbog linearnog povećanja i produbljivanje jaza između najbolje i najmanje plaćenih u sistemu.

“Sindikat je više puta organizovao proteste u pokušaju da ukaže na loš materijalni i socijalni položaj članova sistema odbrane. Glavni problemi su niske osnove za obračun plata i niske prosječne plaće, niske dnevnice za boravak na terenu i u Kopnenoj zoni sigurnosti “, ističe BCBP.

Stefanović nije porekao da broj ljudi u vojsci pada zbog niskih plata, ali je razlog njihovog odlaska objasnio ekonomskim razvojem zemlje. “Sada imate jednu ozbiljnu konkurenciju u ekonomiji za svaku platu u sektoru bezbednosti”, rekao je ministar odbrane na RTS-u.

Nemoguća misija ili predizborna kampanja

Za neimenovanu sagovornicu “Vremena”, koja je ranije radila u vojsci, povratak na obavezno služenje vojnog roka nemoguća je misija i stvar je uobičajenog političkog marketinga, dok je za “Žene u crnom”, udruženje feminističkih militarističke orijentacije, najavljuje se uvođenje vojnog roka u funkciji trajne predizborne kampanje.

Bez obzira na razlog, prije donošenja odluke o ponovnom uvođenju obveznog služenja vojnog roka, Generalštab će morati dati svoje mišljenje i o tome treba organizirati javnu raspravu.

O admin

Takođe provjerite

Brojni mediji su potvrdili,istina je!

Brojni mediji u regiji danas su objavili lažnu vijest da je preminuo osuđeni srpski ratni ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!