Poćetna / Zdravlje i Ljepota / Da li znaš da razločiš da li je neko dobro čitao ili veoma inteligentan?

Da li znaš da razločiš da li je neko dobro čitao ili veoma inteligentan?

1. Razlika je znati i razumjeti
Albert Einstein je govorio da ‘bilo koja budala može znati ali poanta je nešto za razumjeti’. Jedno je naučiti napamet, recimo, hemijsku formulu za nešto i znati kako dobiti određenu reakciju na taj način, drugo je razumjeti što se stvarno dogodilo.

Prepoznavanje određenih stvari je uglavnom površno i vezano za promatranje i pamćenje. Međutim, razumijevanje je nešto mnogo dublje – domorodački radoznalost koja želi objasniti razlog.

Inteligencija je ono što je vodilo velike umove da bi genijalna otkrića i pratili tragove, bili radoznali, mislili, povezali… Istraživali su nove mogućnosti i bili hrabri da istraže ono što mnogi misle da je nemoguće.

2. Širi kontekst je odraz inteligencije
Izolirano razmišljanje o određenim činjenicama je, moglo bi se reći, beskorisno vrijeme. Ali spajanje tih činjenica da bi se stvorila veća slika odražava inteligenciju. Na primer, povećanje okeanske kiseline negativno utiče na formiranje korala i formiranje njihovih kostura. To je širok pogled ili fitiљ detalja u znaиajnu sliku određene situacije.

Znam detalj da okeani postaju sve više acidniji i to nije nešto prekorisno i gledajući posljedice i razmišljanje o tome kako to utječe na ekosistem je nešto sasvim drugo.

Visokoobavještajni ljudi percipuju određeni detalj kao dio velike slagalice, pa traže drugi dio, treći… dok ne shvte punu sliku. Oni razumiju odnos između određenih stvari, to je ono što pokušavaju razumjeti, tu povezanost.

Ljudi koji nisu previše podavani inteligencijom, već su obrazovani i dobro obrazovani, imaju naviku da se ne brinu previše o stvarima koje su izvan njihove sopstvene timuline.

3. Morate znati kako nešto utječe na nekoga
Inteligentan čovjek može predvidjeti kako će njegova djela i riječi utjecati na drugog čovjeka. Također se može nazvati empatija, ali ta sposobnost odražava inteligenciju pojedinca i ne može se naučiti iz knjiga.

To je sposobnost da se identifikuješ sa nekim i dobro shvatiš kako se taj čovek oseća, zašto radi to što radi… Tada se donose odluke na osnovu kojih su najbolje u određenoj situaciji. Ljudi koji nemaju tu sposobnost neće shvatiti zašto njihove riječi i postupci funkcioniraju na određeni način i izazivaju određene reakcije.

O admin

Takođe provjerite

Unesite ga u kuću i vrt sada: ovo cvijeće zadrži brak i vozi negativnu energiju

Juaz vrijedi za biljku koja je jedna od najzahvalanijih na održavanju, a njen rascvjetani cvijet ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!