Poćetna / Zabava i Zanimljivosti / Znate li razlikovati – je li netko načitan ili je vrlo inteligentan?

Znate li razlikovati – je li netko načitan ili je vrlo inteligentan?

1. Razlika je znati i razumjeti
Albert Einstein je znao govoriti da ‘svaka budala može znati ali poanta je nešto razumjeti’. Jedno je naučiti napamet, recimo, kemijsku formulu za nešto te znati kako tim putem doći do određene reakcije, sasvim je drugo razumjeti što se doista dogodilo.

Prepoznavanje određenih stvari uglavnom je površno te vezano za promatranje a i pamćenje. Međutim, razumijevanja je nešto puno dublje – prirođena radoznalost koja nastoji objasniti razlog.

Inteligencija je ono što je poticalo velike umove da dođu do genijalnih otkrića i slijedili su tragove, bili znatiželjni, razmišljali, povezivali… Istraživali su nove mogućnosti i bili hrabri istražiti ono za što su mnogi smatrali da je nemoguće.

2. Širi kontekst je odraz inteligencije
Izolirano razmišljanje o određenim činjenicama je, moglo bi se reći, beskorisno trošenje vremena. Ali, spajanje tih činjenica da bi se stvorila veća slika odraz je inteligencije. Na primjer, povećanje kiselosti oceana negativno utječe na stvaranje koralja i formiranje njihovih kostura. To je široko sagledavanje ili spajanje više detalja u smislenu sliku određene situacije.

Znati sam detalj da su oceani sve kiseliji i nije nešto pretjerano korisno te i sagledavanje posljedica i razmišljanje kako to utječe na eko sustav je već nešto sasvim drugo.

Ljudi visoke inteligencije doživljavaju određeni detalj kao dio velike slagalice, pa traže drugi dio, treći… sve dok ne dobiju kompletnu sliku. Oni razumiju odnos među nekim stvarima, to je ono što pokušavaju shvatiti, tu povezanost.

Ljudi koje inteligencija nije pretjerano obdarila, ali su obrazovani i načitani imaju naviku ne brinuti pretjerano o stvarima koje su izvan njihovog suženog polja mišljenja.

3. Treba znati kako nešto utječe na nekoga
Inteligentan čovjek može predvidjeti kako će njegovi postupci i riječi utjecati na drugog čovjeka. To se može nazvati i empatijom, no ta sposobnost je odraz inteligencije pojedinca i ne može se naučiti iz knjiga.

To je sposobnost poistovjetiti sa nekime te dobro shvati kako se taj čovjek osjeća, zašto radi to što radi… Potom se na osnovu toga donose odluke koje su najbolje u određenoj situaciji. Ljudi koji tu sposobnost nemaju neće razumjeti zašto njihove riječi i postupci djeluju na nekoga na određeni način i izazivaju određene reakcije.

O admin

Takođe provjerite

Rekla sam dečku da sam vodila ljubav s njegovim najboljim prijateljem, a on je uradio nešto NEOPROSTIVO!

Da ponekad iskrenost u vezi može da izazove veliki problem, uverila se i devojka iz ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!